Rengarenk Kağıtlardan Turna Kuşları Yaparak “Kadına Şiddete HAYIR!!” Projesine Destek Veriyoruz

Index Grup Gönüllüleri olarak Tiyatro Tatavla’nın bünyesinde başlatılan “Üç Kadın Bin Turna” Projesi’ne Kağıttan Turna Kuşları yaparak destek veriyoruz.

Tiyatro Tatavla Üç Kadın Bin Turna projesi, kadına yönelik şiddete bir kez de kendi dilleri/bedenleri döndüğünce dikkat çekebilmek için prömiyer gününe kadar Kağıttan Bin Turna toplamayı hedeflemektedir.

20131230_181139
20131230_181218
Neden Bin Turna?

Projeye ilham olan hikaye şu şekildedir:
2. Dünya Savaşında Amerika Birleşik Devletleri’nin Hava Kuvvetleri tarafından Hiroşima’ya atom bombası atıldığında Sadako Sasaki bu şehirde yaşıyordu. Atom bombasının yaydığı radyasyon sonucu 10 yıl sonra öldü. Sadako’nun gösterdiği cesaret, onu Japon çocuklarının gözünde kahraman yaptı. Bu Sadakonun hikâyesiydi.

1954 yılının bir ağustos sabahı Sadako giyinir giyinmez dışarı koştu. Japonya’nın sabah güneşi koyu renk saçında ışıltılar saçıyordu. Gökyüzü masmaviydi, buluttan eser yoktu. Bu aslında iyi işaretti.
Sadako her zaman bir şansın doğacağını umut ederdi. Evine döndüğünde kız kardeşiyle iki erkek kardeşini hala mışıl mışıl uyurken buldu. Sadako birçok iyi şans işaretleri daha bulmuştu ancak bu iyi şans işaretleri kötüye gitmişti.
Sadako o felaket gününden sonra hastalandığını öğrendi.
‘Kâğıttan Bin Turna Kuşu’ efsanesi der ki: Bir insan hastalandığında, kâğıttan 1000 adet turna kuşu yaparsa, bunu gören tanrılar bu kişiyi sağlığına kavuşturacaktır.

Bunu bilen Sadako, hastalığını cesaretle karşılayıp, kâğıt turnaları katlamaya başlar ve konuşur turnalarıyla: “Kanatlarınıza ‘huzur’ yazacağım. Böylece tüm dünyada uçabileceksiniz.”

Ne yazık ki, bu küçük Japon kızının yaşamı 1000 turnayı katlamaya yetmeyecek ve 25 Ekim 1955 günü 644 turnayı katlarken hayata gözlerini yumacaktır. Yine de arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı katlayıp onunla birlikte gömerler. (Hikaye gerçektir)

“Turna kuşu Anadolu geleneğinde de barışın, umudun, şansın temsilcisi olmuştur hep. Bir efsaneden bir gerçek yaratmak isteyen tiyatro sanatçıları olarak bizler bu kez turnanın kanadına kadınlar için umudu yazacağız.”

Toplanan Turnalar Ne Olacak?

Kanatlarına kadınlar için dileklerin yazıldığı turnalar Ocak ayındaki prömiyer tarihine kadar toplanacak ve oyun gününde fuayede sergilenecektir. Ulusal ve uluslararası kamuoyu oluşturulacak sonrasında belki de dünyada eşi olmayan KADINA YÖNELİK ŞİDDET UTANÇ MÜZESİ’nin ilk parçası olacaktır bu turnalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s